Günümüzde aktif olarak yapılan birçok meslek vardır. Bu mesleklerin birçoğuna sahip olabilmek için neler gerekir, hangi okul bitirilmeli, hangi kurslara gidilmeli gibi birçok soru da internet üzerinde araştırılır. Bu mesleklerden biri de gümrük müşavirliğidir.

Gümrük müşavirliği yaygın olan bir meslek olsa da henüz duymamış olanlar da oldukça fazladır. Gümrük müşaviri nasıl olunur, hangi bölümü dersleri geçmek gerekir gibi sorular oldukça merak edilmektedir. Gümrük müşavirliği, gümrük giriş çıkışlarını denetlemede yetkili kişilerdir.

Gümrük Müşaviri Nedir?

Ticaret, dünyanın her yerinde yapılır. Dolayısıyla yurt dışından ürün alabilmek ve satabilmek de gerekmektedir. İthalat ve ihracat yapan birçok firma vardır. Bu söz konusu mal ve eşyaların geçişleri ise gümrüklerde sağlanır. Gümrüklerden giren ve çıkan malların denetimlerini yapan kişiye de gümrük müşaviri denir.

gumruk-musaviri-nedir-ne-is-yapar.jpg

Gümrük müşavirleri, ülkelerin kurallarına göre, ürünlerin gönderim şekillerine göre birçok konuya dikkat eder. Bir mal, gümrükten geçmiyorsa gümrük müşaviri uygun bulmamıştır diyebiliriz. Gümrük müşavirliği çok yaygın bir meslek olsa da internet üzerinden hakkında araştırma yapanlar da oldukça fazladır.

Gümrük Müşaviri Ne İş Yapar?

Gümrük müşaviri aslında gümrük bölgesinde yer alan denetçidir. İthalat ve ihracatının yapıldığı malların denetlemesini yapar. Her ülkenin yasalarına ve kurallarına uygun şekilde gümrük sürecini tamamlamak en önemli görevidir. Örneğin bir ülkede yasaklı olan bir ateşli silah ya da hayvan türü varsa gümrükten bu ürün ya da hayvanın geçişine izin vermeyen ve yasaları uygulayan kişi gümrük müşaviridir.

Gümrük müşaviri olan kişinin görev tanımı 7681 sayılı Gümrük Kanunu ile belirtilmiştir. Bu kanuna göre Gümrük Müşavirleri her türlü gümrük işlemlerini takip eden ve yasaları uygulayan kişidir. Aynı zamanda müşteri adına ödenecek vergi ve harçları da belirlemekle yükümlüdürler.

Gümrük müşavirleri, gümrük faturalarını, kargo belgelerini, sertifikaları düzenleyerek ve vekaletname kullanarak müşteriler adına imzalar. Hera Gümrüklemeden başarılı şekilde alınan gümrük müşavirliği hizmeti ile ürünlerinizin ithalat ve ihracat aşamasında başarılı olmasını ve evraklarının eksiksiz olmasını sağlarsınız. Güvenle tercih edebileceğiniz Hera Gümrükleme ile siz de gümrük işlemlerinizi güvenle tamamlayabilirsiniz.

Nasıl Gümrük Müşaviri Olunur?

Ülkemizde aktif olarak yapılan ve oldukça yaygın olan birçok meslek vardır. Bunlardan çoğu için bazı okullar bitirilmeli ve eğitimler alınmalıdır. Gümrük müşavirliği de bunlardan biridir. Hukuk, iktisat, işletme, maliye, siyasal bilimler ve bankacılık bölümleri dört yıllık fakültelerde bitirilmelidir. Gümrük müşaviri bölümü eğitim süresi 4 yıl olan okullarda ve ilgili bölümlerde geçerlidir.

Bu üniversitelerden lisans derecesi ile mezun olduktan sonra Gümrük müşavirliği sınavına girilir. Gümrük müşavirliği sınavından başarılı olunması halinde artık bir gümrük müşaviri adayı olunur. İki yıl gümrük müşaviri yardımcılığı yaptıktan sonra artık mesleğe hazır hale gelmiş olunur.

Aynı zamanda kaçakçılık, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık gibi suçları da işlememiş olması gerekir. Gümrük müşavirliği sınavından başarı ile geçebilmek için konulara hakim olmanın yanı sıra geçmiş sorulara da bakmak oldukça önemlidir. Bu sayede hazırlanılan sınav ile başarılı şekilde sınavı geçmiş olursunuz.

Gümrük Müşaviri Olabilmek İçin Şartlar Nelerdir?

Her mesleği yürütebilmek için bazı şartları sağlamak gerekir. Bunlar temel insanlık kurallarının yanı sıra mesleği uzun yıllar başarı ile devam ettirebilmenin de gerekliliklerindendir. Gümrük müşaviri olmak için de önce öz disiplin sahibi olmak gerekir. Seyahat engelinin olmaması ve stres yönetiminde başarılı olabilmesi oldukça önemlidir.

Yoğun iş temposu ve strese rağmen işi aksatmadan ve profesyonelce idare edebilmek oldukça önemlidir. Yazılı ve sözlü iletişimde başarılı olmak ve yüksek disiplinle yalnızca yasanın belirttiklerini uygulamak son derece önemlidir. Yasal olarak yapılan yenilikleri de takip ederek güncel kalmaya da özen göstermelidir.

Gümrük Müşaviri Nerelerde Çalışabilir?

Gümrük müşavirleri, 4 yıllık lisans eğitimlerini tamamladıkları için mezun oldukları bölümle paralel mesleklerde de iş bulabilir. Bankacılık, finans gibi alanlarda da iş bulabilen gümrük müşavirleri, çeşitli sebeplerden bu işi bırakmak zorunda kalırsa iş hayatında aktif kalmaya devam edebilirler.

İş olanakları da fazla olmasından dolay oldukça avantajlı meslekler arasında yer alır. Gümrük müşaviri olabilmek için gümrük müşaviri yanında yapılan 2 yıllık gümrük müşavirliği görevi de son derece yararlı ve mesleğe giriş açısından önemli bir dönemdir.

Gümrük Müşavirliği Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Gümrüklerde görev alarak tüm ithalat ve ihracat sürecinin dolaylı temsil yoluyla yasaların temsilcisi olan gümrük müşavirlikleri hakkında oldukça fazla merak edilen soru vardır. Gümrük müşavirinde olması gereken özelliklerin yanı sıra, istikrar da oldukça önemlidir.

Bulunduğu görev yerinde her nasıl olursa olsun başarı ile görevini tamamlayacak olan ve ne durumda ve ne şatta olursa olsun yalnızca yasaları uygulayacak olan gümrük müşavirleri, saygıdeğer meslek gruplarından biridir. Gümrük işlemini takip ederek ürünlerin giriş ve çıkışlarında denetimleri yapan, yasaları uygulayan ve gerekli evrak ve belge düzenlemelerini de yapan gümrük müşavirleri denetçidir diyebiliriz.

Eğitim alınmış olarak bu mesleğin yapılması, bilgisizliğin önüne geçilmesini sağlar. Aynı zamanda ülkeye sokulacak olası tehlikeli her şeyin de önüne geçtiği için ülke güvenliğini sağlama açısından da oldukça önemlidir.

Hera Gümrükleme Hakkında

Sektörde yer alan başarılı firmalardan olan Hera Gümrükleme ile siz de ithalat ve ihracat yaparken şirketinize aldığınız hizmet sayesinde başarılı ve hızlı bir şekilde süreci tamamlamış olursunuz. Hera Gümrükleme, gümrük işlemlerine dair her detayı sizler için düşünür ve eksiksiz şekilde süreci tamamlamanızı sağlar. Gümrük danışmanlığı hizmeti olarak da adlandırılan bu hizmet sayesinde başarılı ve hızlı bir ticaret yapabilirsiniz.

0%