Karayolu taşımacılığı özellikle ülkemizde en çok kullanılan taşıma ve nakliye yöntemlerinden birisidir. Özellikle şehirlerarası taşımacılık başta olmak üzere yurt dışı transferlerde de sıklıkla kullanılmaktadır. Karayolu taşımacılığı genellikle tır ve kamyonlar ile yapılmaktadır. Bunun yanında kısa mesafe ve az yükle yapılacak özel taşımacılıklarda daha küçük araçlarda kullanılabilmektedir.

Lojistik ve nakliye söz konusu olduğu zaman karayolu taşımacılığı en temel taşımacılık yöntemleri arasında yer almaktadır. Karayolu taşımacılığı özellikle kısa mesafeli ve karasal olarak bir birleri ile bağlantısı olan yerler arasında yapılan temel taşımacılık yöntemidir.

Karayolu taşımacılık işlemlerinde yürütülmesi gereken işlemler ve uyulması gereken kurallar uluslararası ticaret hukuku ile belirlenirken ülkemizde ise karayolları kanununu ve ilgili yönetmelikleri ile belirlenmektedir.

Karayolu Taşımacılığı Nedir?

Ulusal ve uluslararası alanda her türlü yükün ve eşyanın taşınmasında karayollarının ve karayolunda ilerleyen tekerlekli araçların kullanılması ile yapılan lojistik işlemlerine karayolu taşımacılığı denilmektedir. Karayolları ile yapılan taşımacılıklar demir yolu ve deniz yolu taşımacılığına göre çok daha hızlı şekilde yapılmaktadır. Bu nedenle de acil taşımalar özellikte olmak üzere birçok farklı taşımacılık türünde sıklıkla kullanılmaktadır.

Karayolu taşımacılık yöntemlerinde taşıma yapan araç ve donanımları teknoloji ile birlikte gelişim göstermektedir. Bunun ile birlikte meydana gelen gelişimler diğer taşıma yöntemlerinin de gelişimine etken olmaktadır.

üKarayolu taşımacılık sistemlerinde kullanılacak olan araçların özellikleri, hangi tür yüklerin nasıl taşınacağı ve hatta maksimumum taşıma süreleri de açık ve net bir şekilde belirlenmektedir. Hera gümrükleme olarak gümrük ve nakliye danışmanlığı kapsamında en uygun karayolu taşıma yöntemlerine ulaşmanıza yardımcı olmaktayız.

Neden Karayolu Taşımacılığı

Uluslararası ticarette en çok kullanılan taşımacılık türlerinden birisi karayolu taşımacılığıdır. Dünya genelinde en çok kullanılan taşımacılık yöntemlerinden birisi olmasının nedeni ise dünya genelinde karayolları ile ulaşım alt yapısının ve ulaşım ağının gelişmiş olmasıdır. Karayolu taşımacılığının en çok kullanılmasının bir başka nedeni de deniz yolu, demir yolu ve hatta hava yolu ile ulaşımın mümkün olmadığı yerlere karayolu ile ulaşımın oldukça kolay olmasıdır.

Diğer taşıma yöntemlerinde bir yükün indirilmesi için liman, gar ve havalimanı gibi yapılara ihtiyaç duyulurken karayolu taşımacılığında böyle yapılara ihtiyaç duyulmamaktadır. Bunun yanında hangi ulaşım ve nakliye yöntemi kullanılırsa kullanılırsın karayolu taşımacılık yöntemlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Bunun yanında karayolu taşımacılık yöntemlerinde kullanılan araçlar ve yöntemler sayesinde yüklerin çok daha düşük maliyetler ile ve minimum sürede taşınması sağlanmaktadır.

Karayolu Taşımacılık Yöntemlerinin Avantajları

Günümüzde faaliyet gösteren lojistik firmalarının hemen hemen hepsi karayolu taşımacılığı konusunda daha yüksek bilgi ve deneyime sahiptir. Buda karayolu taşımacılığı sırasında karşılaşılacak olası sorunların daha kolay çözülmesi ve lojistik operasyonların çok daha kolay ve hızlı yapılmasını sağlamaktadır. Karayolu taşımacılığında kullanılan araçların istenilen yerden takip edilmesi ve hatta içerisinde yüklerin yapılarının bile izlenmesi çok daha kolay olmaktadır.

Deniz yolu ve demir yolu gibi taşıma yöntemlerinde yükler belirli alanlardan alınarak belirli noktalara kadar ulaştırılabilmektedir. Ancak karayolu taşımacılığında tam olarak kapıdan kapıya taşımacılık yöntemi uygulanmaktadır.

Bunun yanında kullanılan diğer taşımacılık yöntemlerinde yüklerin belirli noktalardan alınması ve indirilmesi için özel yapılarak ihtiyaç duyulmaktadır. Ancak karayolu taşımacılığında sadece taşıma yapan aracın sığa bileceği ve güvenle gidebileceği bir yolun olması yeterlidir.

Karayolu Taşımacılığının Gelişimi ve Geleceği

Karayolu taşımacılığı teknolojinin en çok geliştirdiği yöntemlerin başında gelmektedir. Özellikle meydana gelen gelişimler sayesinde her türlü yükün taşınması oldukça kolay olmaktadır. Bunun yanında araçlarda meydana gelen gelişmeler sayesinde çok daha fazla çok daha hızlı bir şekilde taşınabilmektedir. Özellikle son dönemde meydana gelen teknolojik gelişmeler sayesinde otonom ve elektrikli araçlar konusundaki gelişmeler karayolu taşımacılığı alanında kullanılan araçlara da yansımıştır.

İlk başlarda karayolu taşımacılık yöntemleri sadece bir birleri ile sınır komşusu olan ülkeler arasında yapılmaktaydı. Ancak gelişen karayolları sistemleri sayesinde uzak noktalarda yer alan ülkelerde bir birleri ile ticaret yapabilmektedir. Hatta deniz yolu taşımacılığında kullanılan feribotlardan da faydalanarak karayolu taşımacılık araçları ile deniz aşırı ülkelere de kolay ve güvenli bir şekilde taşımacılık yapılabilmektedir.

Karayolu Taşımacılığında Ne Tür Yükler Taşınabilmektedir?

Karayolu taşımacılık ağında birçok farklı türden farklı çeşitte araçlar bulunmaktadır. Kullanılan taşıma araçlarının büyüklüklerine ve özelliklerine göre her türlü yükün taşınması oldukça kolaydır. Özellikle bu alanda kullanılan özel araçlar sayesinde özel yüklerde kolayca taşınabilmektedir. Bozulabilecek ya da tehlike oluşturabilecek yükler güven içinde taşınabilmektedir.

Karayolu taşımacılığında da tıpkı diğer taşıma yöntemlerinde olduğu gibi canlı ya da cansız birçok yük taşınabilmektedir. Bitkiler, hayvanlar ve hammadde gibi en çok kullanım alanlarına sahip yüklerde güven içinde taşınabilmektedir. Karayolu taşımacılığındaki gelişimler sayesinde çok uzak noktalardan bile kolay bir şekilde yiyecekler dahil bir çok ürün bozulmadan kolay bir şekilde nakledilebilmektedir.

Karayolu Taşımacılığı Türleri

Karayolu taşımacılığında kullanılan birçok farlı taşıma türü bulunmaktadır. Bu sayede taşıma yapılacak yükün türüne ve taşımacılığın yapılacağı mesafeye göre farklı taşıma türleri kullanılabilmektedir. Karayolu taşımacılığında en çok kullanılan taşımacılık türü parsiyel taşımacılığıdır. Parsiyel taşımacılığında aynı anda birden fazla müşterinin yükleri bir arada taşınmaktadır. Bu sayede zamandan tasarruf sağlanırken maddi olarak da şirketlerin tasarruf etmesi sağlanmaktadır.

Karayolu taşımacılık yönteminde kullanılan bir diğer taşımacılık yöntemi ise intermodal taşımacılıktır. Bu taşıma yönteminde taşınan yükler genellikle konteynerler vasıtası ile bir yerden bir yere karayolu ile taşınırken belli noktalarda farklı araçlara nakledilmektedir.

El değmeden ve kesintisiz bir şekilde taşındığı için hem çok daha temiz ve güvenli olmaktadır. Bunların haricinde taşınacak yükün çeşidine ve durumlara göre farklı taşımacılık yöntemleri de kullanılmaktadır. Hera gümrükleme karayolu taşımacılığı konusunda nakliye ve gümrükleme konusunda deneyimli ve uzman personeli ile hizmet vermektedir.

0%